Jednorazowa sprzedaż robót odznacza się tym, że moment sprzedaży przypada na koniec okresu narastania kosztów poszczególnych jednostek ewidencji kosztów. Ułatwia to podział kosztów robót wykonanych na a) koszty robót w toku i ib) koszty robót sprzedanych. Koszty robót w toku są sumą dotychczasowych kosztów produkcji w obiektach nie odebranych jej składniki otrzymujemy przez podsumowanie zapisów na analitycznych kartach kosztów robót. Pozostałe karty tej kartoteki dotyczą obiektów sprzedanych. Zatem podział kosztów produkcji budowlano-montażowej (por. rysunek 85) na dwie części ogranicza się do odpowiedniego podsumowania zapisów w analityce kosztów robót.
Jednorazowa sprzedaż robót bez porównania ostrzej zarysowuje potrzebę prawidłowego zaliczania kosztów robót na właściwe jednostki ewidencji kosztów. Przy tym sposobie sprzedaży robót większy jest też remanent robót w toku niż przy sprzedaży dotyczącej zakończonych etapów lub zakończonych elementów robót.
Wzrost remanentu robót w toku wpływa na zwiększenie ilości pracy związanej z ich inwentaryzacją. Czynnikiem uwielokrotniającym tę pracochłonność jest obowiązująca przedsiębiorstwo częstotliwość składania okresowych sprawozdań.
W warunkach jednorazowej sprzedaży robót potrzebę przeprowadzania inwentaryzacji robót w toku wzmagają następujące czynniki.
– 1, Wprowadzenie jednorazowej sprzedaży robót powoduje zatrzymanie u wykonawcy tej części robót nie zakończonych, która byłaby przekazana inwestorom w warunkach sprzedaży częściowej. Wskutek tego cały ciężar prac inwentaryzacyjnych zostaje przeniesiony na przedsiębiorstwa budowlano- -montaźowe.
– 2. Spis inwentaryzacyjny i wycena robót w toku są niezbędne dla kontroli poziomu kosztów robót, prowadzonej według formuły:
Kosztorysowa wartość robót (sprzedanych + w toku). Formuła ta ma zastosowanie do wszystkich robót przedsiębiorstwa łącznie, a przede wszystkim do poszczególnych jednostek ewidencji i kalkulacji kosztów.
Wprowadzenie jednorazowej sprzedaży robót umożliwia nie tylko uproszczenie tej formuły, ale także jej uściślenie. Brak informacji o rzeczywistym stanie robót w toku lub posiadanie nieprawdziwych danych oznacza niemożność:
— określenia wielkości globalnej produkcji przedsiębiorstwa, a zatem brak elementu potrzebnego do oceny jego działalności,
Leave a reply