Na podstawie wyników tak sporządzonej oceny dokonuje się wyboru wariantu optymalnego. Uproszczony rachunek ekonomiczny polega na prostych obliczeniach mających na celu zazwyczaj porównanie kosztów i efektów realizacji danego przedsięwzięcia.
Kompleksowy rachunek ekonomiczny powinien poprzedzać ustalenie podstawowych wskaźników i zadań występujących w wieloletnich i rocznych planach techniczno-ekonomicznych, a przede wszystkim powinien poprzedzać następujące przedsięwzięcia:
– 1) podejmowanie przez przedsiębiorstwo ważniejszych zamierzeń inwestycyjnych w zakresie budowy własnego zaplecza techniczno-produkcyjnego lub gospodarczego,
– 2) wprowadzanie nowej technologii lub metod wykonawstwa w produkcji budowlano-montażowej,
– 3) podejmowanie seryjnej produkcji nowych wyrobów w ramach produkcji pomocniczej,
– 4) tworzenie nowych lub likwidację istniejących ogniw pośrednich między budowami a zarządem przedsiębiorstw (np. kierownictwa grupy robót),
– 5) tworzenie nowych lub likwidację istniejących grup specjalistycznych w ramach przedsiębiorstwa. .
Uproszczony rachunek ekonomiczny powinien być stosowany w odniesieniu do pozostałych przedsięwzięć mających mniejsze znaczenie dla przedsiębiorstwa i wymagających zaangażowania mniejszych nakładów.
Rachunek ekonomiczny jest narzędziem o poważnym znaczeniu dla służby ekonomicznej, ponieważ pozwala jej skutecznie oddziaływać na osiąganie postępu ekonomicznego i poprawę metod gospodarowania. Kierownictwo przedsiębiorstwa nie ma uprawnień do podejmowania decyzji w sprawie realizacji przedsięwzięć angażujących większe środki finansowe i materialne, jeśli się nie upewni w drodze rachunku ekonomicznego o słuszności takich przedsięwzięć. Nie może ono również podejmować decyzji niezgodnych z wynikami rachunku ekonomicznego.
Leave a reply