Koncentracja robót ma kapitalne znaczenie dla ekonomiki budownictwa i budowy, jak również dla tempa realizacji robót. Potencjał produkcyjny po intensywnym wykorzystaniu go przy budowie jednego obiektu może być przenoszony szybko i w sposób zorganizowany na inne obiekty, gdzie znowu w sposób należycie skoncentrowany może być użyty do szybkiego wykonania następnego zadania.
Badanie nasilenia stopnia koncentracji w przedsiębiorstwie powinno prowadzić zwłaszcza do ustalenia wypadków niedostatecznej koncentracji. Można przy tym stosować następujące metody:
– 1) porównanie liczby jednocześnie wznoszonych obiektów z liczbą przewidzianą w programie produkcji,
– 2) zestawienie co pewien okres czasu (np. co kwartał) liczby obiektów wznoszonych w danym okresie i porównanie jej z liczbami dotyczącymi innych okresów
– 3) porównanie stanów robót w toku w ujęciu dynamicznym
– 4) ustalenie stanu rozproszenia prowadzonych budów
– 5) określenie wielkości prowadzonych budów i obiektów.
Duże rozproszenie budów i obiektów oddziałuje w sposób niepożądany na koncentrację sil i środków, jak również na konieczną koncentrację nadzoru i zarządzania wykonawstwem. Badanie stopnia koncentracji, a zwłaszcza stopnia rozrzutu, jest konieczne szczególnie w przedsiębiorstwach o dużym przestrzennym zakresie działania, co odnosi się głównie do przedsiębiorstw specjalistycznych. Im znaczniejszy stopień rozrzutu, tym sprawniejsza musi być organizacja.
Leave a reply