Na podstawie protokołu odbioru częściowego robót podwykonawca wystawił fakturę inkasową na 891 zł i zgłosił ją do rozrachunku z generalnym wykonawcą (rozliczenie pośrednie). Na podstawie protokołu częściowego odbioru robót generalny wykonawca zafakturował odebrane roboty obce i własne i zgłosił fakturę inkasową do rozrachunku ze zleceniodawcą.
Generalny wykonawca opłacił zobowiązania wobec podwykonawcy z rachunku rozliczeniowego i otrzymał wpłatę na rachunek rozliczeniowy od zleceniodawcy. Księgowania u generalnego wykonawcy dokonywane są w sposób podany na rysunku 87.
Konto „Rozliczenie robót podwykonawców” może wykazywać zarówno saldo Wn, jak i saldo Ma. Saldo Wn oznacza roboty odebrane i zafakturowane przez podwykonawców, lecz nie refakturowane zleceniodawcom. Saldo Ma oznacza roboty odebrane i refakturowane zleceniodawcom, lecz nie zafakturowane przez podwykonawców.
Przedstawione księgowania dotyczą zarówno częściowej, jak końcowej sprzedaży robót (także wówczas, gdy ta ostatnia jest sprzedażą jednorazową). W przykładzie podanym na rysunku 87 wynagrodzenie opłacone przez podwykonawcę zostało potraktowane przez generalnego wykonawcę jako zysk ze sprzedaży robót obcych. W rzeczywistości wynagrodzenie to nie jest zyskiem na robotach obcych, lecz pokryciem (zwrotem) kosztów ogólnych po gdzie: –
P — sprzedażna wartość robót, S — rzeczywisty koszt tego samego zakresu rzeczowego robót (złożony z bezpośrednich i ogólnych kosztów produkcji podstawowej).
Leave a reply