— nadmierną długotrwałość przeprowadzania remontów i napraw,
— przerzuty sprzętu między placami budowy,
— zaniedbania w terminowym zbywaniu zbędnych środków trwałych lub ich likwidacji.
Przy badaniu wymienionych przyczyn wskazane jest posługiwanie się następującym sposobem:
– 1. Stopień zmianowości pracy ustala się przez porównanie zmianowości obowiązującej przy eksploatacji danych środków trwałych z wskaźnikiem obliczonym na podstawie faktycznej eksploatacji. W celu uzyskania tego wskaźnika szereguje się maszynogodziny pracy według poszczególnych zmian, a następnie ustala się wskaźniki procentowe dla pracy na poszczególnych zmianach przyjmując liczbę maszynogodzin przepracowanych na pierwszej zmianie za 100%. Po podzieleniu sumy tych wskaźników przez 100 uzyskuje się poszukiwany wskaźnik zmianowości.
– 2. Badanie długotrwałości remontów powinno się koncentrować w zasadzie na badaniu czasu postoju maszyn poddanych remontom kapitalnym i porównaniu tego czasu z prawidłowymi cyklami remontowymi, powiększonymi odpowiednio o liczbę dni niezbędnych na przewiezienie maszyn do miejsca, w którym remont się odbywa, oraz na odebranie ich po przeprowadzeniu remontu i przewiezienie z powrotem do miejsca pracy.
– 3. Ustalenie pozostałych przyczyn niewykorzystania lub unieruchomienia środków trwałych (przerzuty sprzętu, zaniedbania w upłynnianiu zbędnych obiektów majątkowych i opóźnienia w likwidacji obiektów zużytych) wymaga posługiwania się kartami pracy sprzętu i innymi dokumentami pierwotnymi.
Leave a reply