Akumulacja pieniężna jest zjawiskiem finansowym, ponieważ polega na gromadzeniu zasobów pieniężnych w trakcie realizacji produkcji. Z punktu widzenia klasyfikacji zjawisk finansowych akumulacja (zysk) jest dochodem, nadwyżką w stosunku do kosztów. Stąd o akumulacji można mówić tylko w stosunku do sprzedanych obiektów lub usług. W gospodarce narodowej sprzedaje się na ogół wyroby i usługi będące finalnym wytworem pracy przedsiębiorstwa. W budownictwie jednak, z uwagi na różne systemy rozliczeń, możemy mieć do czynienia ze sprzedażą zarówno całego obiektu, jak też jego fragmentu. Akumulacja powstaje zatem w trakcie realizacji obiektu lub jego fragmentów.
Akumulacja tworzona jest dzięki pracy kolektywu produkcyjnego w oparciu o wydzielone środki przedsiębiorstwa i w jego ramach, stanowi więc własny wynik działalności (przy założeniu prawidłowości procesów gospodarczych). Powstawanie akumulacji w ramach przedsiębiorstwa nie może w każdym wypadku oznaczać jej całkowitego wykorzystania przez to przedsiębiorstwo, decydują bowiem o tym proporcje rozwoju gospodarki narodowej oraz rzeczywiste potrzeby przedsiębiorstwa podyktowane planowaną skalą tego rozwoju . Specyficzną cechą przedsiębiorstw budowlano-montażowych jest relatywnie niski stopień akumulacji w stosunku do kosztów własnych, co wynika głównie z chęci niezwiększania kosztów wykonywania inwestycji.
Wielkość akumulacji przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego uzależniona jest od:
– 1) poziomu cen robót i usług,
– 2) wysokości kosztów własnych,
– 3) rozmiarów produkcji i usług,
– 4) struktury rodzajowej produkcji budowlano-montażowej.
Podział akumulacji uzależniony jest od jej woluminu
Poziom cen jest w zasadzie czynnikiem niezależnym od pracy przedsiębiorstwa, bowiem w gospodarce planowej ceny ustalane są zazwyczaj przez państwo. Nie dotyczy to jednak w pełni produkcji budowlano-montażowej, mimo istnienia pełnych kosztorysów na obiekty typowe i wyceny podstawowej części robót dokonywanych w budownictwie przedstawionej w katalogach. Cena za obiekt lub poszczególne jego
Podział akumulacji uzależniony jest od jej woluminu. W rozpatrywanym przez nas dziale gospodarki narodowej problem ten sprowadza się do podziału zysku, co będzie ‚przedmiotem dalszych rozważań. elementy nosi charakter w znacznym stopniu „ceny umownej”. Ujmując problem technicznie można stwierdzić, że poziom cen zależy od przyjętego systemu wynagrodzeń i systemu rozliczeń. Jednakże z merytorycznego punktu widzenia znacznie większy wpływ przedsiębiorstwa na ustalanie efektywnych cen za produkcję występujący w budownictwie — w zestawieniu z. innymi działami gospodarki narodowej — wynika zarówno z rozbieżności między zakresem rzeczowym inwestycji a limitami, finansowymi, jak i stąd, że koszt jednostkowy (za m3, m2, izbę itd.) jest zmienny. Zmienność kosztu jednostkowego wiąże się nie tylko z tym, że produkcja ma charakter indywidualny, bowiem nawet w wypadku wykonywania typowych obiektów metodą uprzemysłowioną małe zmiany w rozwiązaniach, różne odległości dowozu materiałów, dodatki za wszelkiego rodzaju utrudnienia i inne przyczyny stwarzają możliwość legalnego podwyższenia ceny produktu finalnego.
Leave a reply