— stosowanej technologii i poziomu wykonania, zwłaszcza w okresach zimowych
— jakości stosowanych materiałów, półfabrykatów i prefabrykatów.
Istotne jest również stwierdzenie, jaki udział w przerobie mają obiekty gotowe odebrane przez inwestora. Metoda badań jest następująca:
– 1. Porównuje się wykonane zadania produkcyjne z zaplanowanymi, ustalonymi w planie techniczno-ekonomicznym. W ten sposób określa się procent przekroczenia lub niewykonania tego planu.
– 2. Porównuje się liczby zbiorcze, charakteryzujące całokształt produkcji podstawowej, pomocniczej i usług w ujęciu rocznym i w poszczególnych kwartałach, co pozwala ustalić harmonijność wykonania produkcji w okresie rocznym.
– 3. Porównuje się wielkość przerobu przedsiębiorstwa w okresie rocznym z zadaniami poszczególnych budów.
Przekroczenie planu powoduje zazwyczaj poprawę rentowności, ponieważ wiąże się na ogól tylko z przyrostem kosztów zmiennych. Natomiast niewykonanie planu pociąga za sobą zazwyczaj obniżenie poziomu rentowności z powodu ponoszenia kosztów stałych w pełnej wysokości (przy mniejszym przerobie).
Badanie dynamiki produkcji polega na ustaleniu przebiegu produkcji w czasie na podstawie porównania danych za poszczególne kwartały, a również za poszczególne lata. Badając dynamikę produkcji w skali kwartalnej i miesięcznej uzyskujemy pogląd na rytmiczność produkcji.
Rytmiczność produkcji polega na zgodnej z planami i harmonogramami równomierności wytwarzania i przekazywania gotowych obiektów lub stanów obiektów. Rytmiczność produkcji ma poważne znaczenie ekonomiczne i stanowi istotne kryterium w ocenie przedsiębiorstwa przemysłowego. Z tego też względu również w budownictwie zmierza się do osiągnięcia rytmiczności produkcji. Rytmiczność produkcji pozwala na:
— zapewnienie należytego i normalnego wykorzystania zdolności produkcyjnej całej budowy i harmonijnej współpracy z działami przedsiębiorstwa,
— zapewnienie optymalnego zaopatrzenia budowy w niezbędny sprzęt i optymalnego wykorzystania tego sprzętu,
Leave a reply