Rachunek ekonomiczny jest to zespół czynności obliczeniowych i analitycznych, zmierzających do określenia celowości gospodarczej i opłacalności zamierzonego przedsięwzięcia.
Rachunek ekonomiczny stosowany w przedsiębiorstwie może mieć charakter kompleksowy lub uproszczony.
Kompleksowy rachunek ekonomiczny, opierający się na analizie istniejącej sytuacji i zaproponowanych wariantach rozwiązań, powinien dla każdego rozwiązania umożliwiać ocenę:
– 1) celowości danego przedsięwzięcia z punktu widzenia skutków ekonomicznych tak dla przedsiębiorstwa, jak i w skali ogólnej (np. celowości budowy własnej wytwórni prefabrykatów betonowych czy ewentualnie korzystania z dostaw prefabrykatów z przemysłowego zakładu wytwórczego)
– 2) możliwości realizacji danego przedsięwzięcia w istniejących warunkach i przewidywanych terminach (np. możliwości uzyskania dogodnej lokalizacji, opracowania projektu inwestycyjnego, znalezienia wykonawcy robót, pozyskania wykwalifikowanych kadr robotników i pracowników inżynieryjno-technicznych)
– 3) wysokości potrzebnych nakładów oraz źródeł i możliwości pozyskania środków na pokrycie tych nakładów
– 4) przewidywanego efektu gospodarczego (np. przyrostu produkcji, wzrostu wydajności pracy, obniżenia kosztów własnych)
– 5) okresu potrzebnego na amortyzację poniesionego nakładu, a więc przewidywanego czasu, w ciągu którego będzie można uzyskać dodatkowy zysk lub zmniejszenie kosztów własnych i tym samym zrekompensować poniesiony nakład.
Leave a reply