W procesie sprzedaży produktów budownictwa na pierwszy plan wysuwają sią następujące zagadnienia.
– 1. Sposoby ustalania sprzedażnej wartości robót.
– 2. Sposoby odbioru robót, czyli przekazywania wykonanych robót zleceniodawcom.
– 3. Sposoby ustalania płatności wynagrodzenia wykonawcy za roboty.
– 4. Zakres obowiązków i uprawnień stron uczestniczących w procesie sprzedaży oraz zakres odpowiedzialności kontrahentów ustalany w sposób najkorzystniejszy dla gospodarki narodowej, co jednak trzeba wyraźnie odróżniać od partykularnego interesu inwestora.
– 5. Zakres kontrolnych funkcji i zadań rachunkowości związany zawsze najściślej ze stopniem samodzielności przedsiębiorstwa i rozmiarem jego stanu posiadania.
– Sprzedażną wartość robót ustala się w formie:
– 1) ryczałtu 2) kosztorysu wykonawczego.
– Zasady stosowania /ryczałtu} jako sposobu podstawowego:
– 1. Dla obiektów przewidzianych w katalogach cen kwota ryczałtu jest równa sumie ceny katalogowej i kosztów dodatkowych (wynikających np. z usytuowania budynku, konieczności zatrudnienia zwiększonej liczby pracowników zamiejscowych, kosztów specjalnego przygotowania podłoża, na którym ma być wzniesiony obiekt),
– 2. Dla obiektów, których nie ma w katalogach cen, kwota ryczałtu jest równa sumie kosztorysu umownego (powtarzalnego lub indywidualnego), przy czym wykonawcy przysługuje prawo sprawdzenia tego kosztorysu przed zawarciem umowy i doliczenia do jego sumy narzutu (obecnie 1%) z tytułu ponoszenia ryzyka stosowania ryczałtu.
– 3. Ryczałt jest wynagrodzeniem za wszystkie roboty wyszczególnione w dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Umowa nakłada na wykonawcę obowiązek dotrzymania poprawnej jakości robót wykonanych.
– 4. Ryczałt ulega zmianie na skutek:
— urzędowych zmian cen na materiały,
— zmian stawek robocizny,
— zmian cen na usługi,
— zmiany projektu określającego przedmiot umowy,
— występowania robót dodatkowych zleconych przez zamawiającego, a nie przewidzianych w dokumentacji projektowo-kosztorysowej,
— innych szczególnych przypadków.
– 5. Ryczałt może być dzielony według ‘kolejnych faz lub elementów robót. Zależnie od obowiązujących zasad ustalania płatności za roboty ukończenie i przekazanie odpowiedniej części robót może być związane z uprawnieniem wykonawcy do pobrania zapłaty w kwocie równej odpowiedniej części ryczałtu.
Leave a reply