Gospodarkę materiałami w produkcji powinna cechować należyta staranność, przy czym istotne znaczenie ma zwłaszcza to, by zużywać takie ilości materiałów, jakie wynikają z norm technicznych lub receptur technologicznych. Z punktu widzenia analizy interesujące jest przede wszystkim określenie oszczędności lub przekroczeń w zużyciu materiałów w stosunku do wspomnianych norm i receptur.
Badanie podstawowe — dające pogląd ogólny na sprawę — przeprowadza się w ramach analizy kosztów. Polega ono na porównaniu faktycznie poniesionych kosztów zużycia materiałów z kosztami planowanymi (porównanie to przeprowadza się oddzielnie dla produkcji podstawowej, produkcji pomocniczej i usług).
Analiza szczegółowa polega na porównywaniu faktycznego i normatywnego zużycia każdego z osobna ważniejszego asortymentu materiałowego na budowie poszczególnych obiektów. W tym celu ustala się ilość wykonanych robót danego rodzaju i na .podstawie technicznych norm zużycia określa się prawidłową wielkość zużycia materiałów do wykonania tych robót. Wielkość tę porównuje się z wielkością zużycia matę- riałów ustaloną na podstawie dokumentacji pierwotnej prowadzonej na poszczególnych budowach (dowody pobrania materiałów z magazynu minus dowody zwrotów).
Porównanie przeprowadzone w ten sposób może wskazać na istnienie nadmiernego zużycia lub oszczędności w zużyciu. Obydwa te zjawiska wymagają w toku analizy dokładnego wyjaśnienia, w wyniku którego można dojść do wykrycia:
Leave a reply